TAK JAK ŁASKA ZAWSZE POPRZEDZA PRAWDĘ (por. J 1,17), TAK WIĘŹ MUSI POPRZEDZAĆ ODRĘBNOŚĆ

 

Chyba nie ma na świecie równie rozpieszczonych zwierząt, co dzieci kangurów. Matka bez końca obnosi je w swojej torbie, jak w wózku dziecinnym. (…) Kangur pije mleko matki nawet jeszcze po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Nierzadko zdarza się, że młoda samica nosi już w torbie dziecko, a mimo to ssie jeszcze swoją matkę, u której przy drugim źródle mleka wisi przyssany maleńki brat lub siostrzyczka.
Taki infantylizm, który stał się regułą, mógł wykształcić się tylko w Australii, gdzie kangury nie mają wrogów.

V. B. Droscher, „Rodzinne Gniazdo

 

1 Jakby to kangur był czymś wtórnym dla wózka, a nie odwrotnie [przyp. Lejla].

 

Jednostka może oddalić się od figury przywiązania i odkrywać świat zewnętrzny dopiero, gdy jej potrzeby bliskości zostaną zaspokojone.

Blaise Pierrehumbert

 

 

Noszenie pozwala pomóc dziecku w osiągnięciu fazy dyferencjacji, bez wprowadzania przedwczesnej separacji od naszego ciała. To pod tym właśnie warunkiem dochodzi do oddalenia w sposób naturalny. Paradoksalnie, to właśnie w ten sposób nasze dziecko poczuje się wolne. Dzięki temu, że… zostało ‚przytrzymane’!

Varenka Marc

 

 

Lozoff i Brittenham przeanalizowali zwyczaje łowców-zbieraczy i ujawnili jednolity wzór opieki nad niemowlętami. Matki są głównymi opiekunami, zapewniającymi dzieciom, dzień i w nocy, częsty kontakt cielesny (noszą dzieci przynajmniej przez pół dnia) oraz długotrwałe karmienie piersią. Gdy akurat dziecko łowców-zbieraczy nie jest na rękach, ma pełną swobodę ruchów. Pielęgnowane jest z konsekwentną czułością, matki natychmiast reagują na płacz i utulają dziecko. Niemniej jednak, w większości grup, dzieci wcześnie osiągnąć niezależność i w wieku między 2., a 4. czwartym rokiem życia spędzają więcej niż połowę czasu, z dala od matki.

W Stanach Zjednoczonych ten wzór wychowania, który trwał od jednego do trzech milionów lat został zastąpiony wychowaniem na wzór gniazdowników… Niemowlęta spędzają trochę czasu w kontakcie z ciałem opiekuna, a ich ruchy są ograniczone przez kojce, wysokie krzesła lub łóżeczka. Z mniejszość dzieci, karmionych piersią, połowa odstawiana jest od piersi w ciągu kilku tygodni. Zaleca się osobne spanie i opóźnioną reakcję na płacz. Te niezwykłe transformacje mogą dogłębnie zmienić rozwoju niemowląt i zaangażowanie matek. [1]

 

Może nie każdy wie, ale Lu nigdy nie miała wózka. Nigdy. Żadnego. Nawet lalki nosi w chuście. Jest otwarta i odważna, łapie za rękę obce dzieci i/lub dorosłych i np. prowadzi na plac zabaw. Ostatnio, dopiero co poznanej mamie kolegi wgramoliła się na ręce. Coraz częściej radzi sobie też z agresją u innych dzieci – odpycha je od siebie i mam czas na interwencję (zwykle biorę Ją na ręce). Swoją drogą to, ile jest agresywnych dzieci dookoła mnie przeraża. Atakują nagle, bez ostrzeżenia, tulą i za sekundę drapią i szczypią. Nawet mnie się dostało kilka razy od rówieśnicy Lu.

 

Disclaimer:
Informację zawarte na stronie służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym, czasami tylko poglądowym, dlatego nigdy nie mogą zastąpić one opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo.

Blog rodzicielstworadosci.com nie ma poprawiać humoru, ma skłonić do refleksji. Opierając się na badaniach naukowych i doświadczeniach własnych może wskazać Ci alternatywną drogę do szczęścia…

Może zainteresuje Cię też:

13 zaskakujących zdjęć czyli wszyscy nosimy!

Jak nosiły nasze babki i sąsiadki czyli sztuka noszenia w obrazach i zdjęciach

7 wyjątków z placu zabaw czyli Przetrwają najsilniejsi!!!

Jak uchronić dziecko przed więzieniem? Czyli edukacja domowa, wolna szkoła i unschooling

Jak wyczytać osobowość z budowy ciała czyli rzecz o „morfach”

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmailby feather