Początki cesarskiego cięcia pozostają owiane tajemnicą. Długo wierzono, że drogą cesarskiego cięcia na świat przyszedł Juliusz Cezar – stąd, jak głosi jedna z hipotez, nazwa „cesarskie” – faktem, który zdaje się temu przeczyć, jest to, że jego matka Aurelia Kotta żyła jeszcze wiele lat po jego narodzinach…

Narodziny Juliusza Cezara, Lives of the Twelve Caesars, 1506, drzeworyt

 

Rzymskie prawo nakazywało cięcie w przypadku martwych lub umierających kobiet. Łacińskie caesar to właśnie ten, który przyszedł na świat poprzez wycięcie, wyprucie.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Zmieniły się one radykalnie od czasów starożytnych do współczesnych. Aż do XIX wieku chodziło o, zwykle daremną, próbę ratowania życia dziecka lub o oddzielne pochowanie dziecka. Przede wszystkim było to wyjście ostateczne, nie mające na celu ratowania życia matki.

***

I tu dygresja.

Chciałam zwrócić się do Was, mamy po nieplanowanym (lub planowanym z ważnych wskazań medycznych) cięciu: ten tekst powstaje właśnie dla Was. Wiele z Was pisze, mówi o tym, że trudno jest wejść w rolę matki po cięciu… Że macie poczucie, że Wasze dziecko „ktoś zerwał z drzewa” (cytat z książki S. Kitzinger), że czujecie się gorsze…

Narodziny Asklepiosa, Alessandro Beneditt, 1549

Uświadomcie sobie, teraz, proszę jak niesamowitej rzeczy dokonałyście: przeżyłyście ciężką operację dla swojego dziecka – żeby żyło ono i żeby żyła jego matka!

Jest Wam, zwykle, trudniej niż matkom po porodzie siłami natury (siłami, nie drogami, bo to inna sprawa), ale nie jesteście w żadnym wypadku gorsze, mniej dzielne czy sama już nie wiem co… Przeszłyście, po prostu, inną drogę.

Podkreślę tylko, że zwracam się do tych 10-15% kobiet [WHO], którym cięcie naprawdę uratowało życie ich i ich dzieci.

 

 ***

 Bardzo zachęcam wszystkie przyszłe mamy do zapoznania się z tym dokumentem: „Zalecenia ACOG 2014: bezpieczna prewencja cięcia cesarskiego u pierwiastek”.

 

Cięcie ratujące życie

W sieci krąży legenda o żonie Jakuba Nufera, który to po kilku dniach nieefektywnego porodu i pomocy 13 położnych, dostał od władz lokalnych zezwolenie na cięcie. Kobieta przeżyła (przynajmniej połóg, co było dalej nie wiemy), dziecko również – dożywając 77 lat. Ponieważ ta historia z 1500 roku została spisana dopiero po 82 latach, historycy kwestionują jej prawdziwość.

Z podobnym sceptycyzmem spotykają się historie o „autocesarkach” dokonywanych przez matki, po ataku rogatego bydła na ich brzuchy…

Wiele z pierwszych, udanych cięć, miało miejsce na kuchennym stole, bez odpowiedniego medycznego zaplecza. Paradoksalnie cięcia przeprowadzone w domu były bezpieczniejsze od tych, przeprowadzanych w szpitalach pełnych infekcji (przypomnijmy – personel nie mył wtedy rąk)! To może tłumaczyć historie takie jak ta Jakuba Nufera.

Cięcie cesarskie, przeprowadzone na żyjącej kobiecie przez lekarkę. Miniatura z XIV-wiecznej „Historii Starożytnej”.

To, co przemawia za prawdziwością historii żony Jakuba jest to, że Jakub Nufer znał się na uboju świń, a więc anatomia nie była mu całkiem obca.

Za pierwsze rzetelnie udokumentowane cesarskie cięcie ratujące matkę i dziecko uznaje się zabieg z początku XVII wieku. Niejaki Jeremiasz Trautmann dokonał go w Wittenberdze 1610 roku. [1] Ja pisałam o jeszcze późniejszym wydarzeniu z roku 1820. (Obrazkowa historia porodów).

Rozkwit renesansu przyniósł ze sobą szczegółowe prace na temat ludzkiej anatomii. Na przykład tekst Andreasa Vesaliusa w De Corporis Humani Fabrica, opublikowany w 1543, przedstawia żeńskie narządy i strukturę jamy brzusznej. W wieku XVIII i XIX wielu anatomów i chirurgów znacznie poszerzyło swoją wiedzę na temat normalnej i patologicznej anatomii ludzkiego ciała. Po 1800roku dostęp do ludzkich zwłok był łatwiejszy i dopuszczano do nich studentów medycyny, co oczywiście nie pozostało bez znaczenia.

Andreas Vesalius, De Corporis Humani Fabrica, 1543

 

Pisząc ten tekst opieram się na tym opracowaniu.

Blog rodzicielstworadosci.com nie ma poprawiać humoru, ma skłonić do refleksji. Opierając się na badaniach naukowych i doświadczeniach własnych może wskazać Ci alternatywną drogę do szczęścia…

Może zainteresuje Cię też:

Wino bananowe dla cesarzy czyli zdumiewająca historia cesarki cz.II

Jak się rodzi w domu?

Obrazkowa historia porodów

Refleksja o porodzie…

Zanim pozwolisz pobrać krew pępowinową

Dlaczego poczekać z cięciem czyli skutki przedwczesnego odpępniania

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmailby feather