„W 1911 roku w oficjalnym raporcie wymieniano nie mniej niż 100 rodzajów mleka odtłuszczonego w sposób mechaniczny oraz 40 rodzajów pełnotłustego mleka w proszku, a na pewno nie był to pełny rejestr. Autor raportu, dr E.J.H. Coutts, zwracał uwagę na braki odżywcze produktu, a zwłaszcza jego odtłuszczonej wersji. Dzięki udoskonaleniu procesu odtłuszczania mechanicznego produkowano pokarm z coraz mniejszą zawartością tłuszczu, choć wszystkie reklamy twierdziły, że mleko w proszku jest doskonałym substytutem mleka matki. Jeden z producentów, który ze względu na wymagania ustawy musiał zamieścić na opakowaniu produktu adnotację ‚nie nadaje się dla niemowląt’, wydrukował ją mikroskopijnym drukiem obok wielkiego napisu ‚DLA NIEMOWLĄT I INWALIDÓW'”.

Dobry sen Niemowlęcia Nestlé

 

„Niemiec Henri Nestlé handlował musztardą, ziarnem i lampami olejowymi, zanim przeprowadził się w 1843 roku do Vevey w Szwajcarii. Wynalazł tam farine lactée (mąkę pszenną z mlekiem): twierdził, że uratował nią życie dziecka, które ‚odrzuciwszy mleko matki i wszystkie inne pokarmy’, zaakceptowało produkt Nestlé‚a. Nie wiemy, czemu niemowlęcia nie oddano pod opiekę mamki, ale musiało cieszyć się naprawdę dobrym zdrowiem i odpornością, skoro udało mu się przeżyć na specyfiku na bazie pszenicy”.

 

„Na początku dwudziestego wieku (…) lekarze przejęli opiekę nad ciążą, zwiększyła się liczba porodów szpitalnych, Praktyki rozpowszechnione w szpitalach zniechęcały do karmienia piersią, co nawet dzisiaj zdarza się zbyt często. Można by powiedzieć, że to niewielka cena, jaką trzeba zapłacić za całościową poprawę warunków zdrowotnych matki i dziecka. Jednak między 1915 a 1930 rokiem nie stwierdzono spadku umieralności kobiet w połogu, a śmiertelność niemowląt, spowodowana urazami okołoporodowymi, jeszcze się zwiększyła. Szpitale rozpoczęły szeroką kampanię reklamową, zachęcającą kobiety, by ‚wybrały to, co najlepsze’. Wysokie opłaty miały odpowiadać wysokiej jakości gwarantowanych usług. Rutynowe używanie łóżek porodowych z podpórkami stóp i paskami, golenie i nacinanie krocza oraz stosowanie kleszczy czyniły z większości – nawet nieskomplikowanych – porodów traumatyczne przeżycie. Podawanie leku wprowadzające w stan półsnu i wywołującego amnezję sprawiało, że doświadczenie macierzyństwa było naznaczone utajoną traumą (…). Noworodki oddzielano od matek, podawano im pokarm butelkowy, a karmienie piersią było opóźniane i ograniczane”.

 

Seria „Macierzyństwo Nestlé widziane oczami malarzy”:

Seria „Pod wszystkimi niebami świata rozwijają się Niemowlęta Nestlé:

 

„Większość innowacji rodzi się z chęci wykorzystania i czerpania zysków z odpadów lub nadwyżek, a nie z próby zaspokojenia ludzkich potrzeb. Nadwyżki serwatki, pozostającej po produkcji masła i serów, wymagały znalezienia nowych rynków zbytu – i tak stały się bazą dla mleka modyfikowanego dla niemowląt; wcale nie dlatego, że badania wskazały na serwatkę jako najbardziej wartościowy substytut mleka kobiecego, lecz dlatego, że była tania i powszechnie dostępna. Pojawienie się nowych surowców i metod produkcji ułatwiło też wytwarzanie butelek i smoczków. [Z ropy! I tak jest do dziś.] W 1897 roku opatentowano butelkę, którą można było zawiesić nad łóżeczkiem tak, by dziecko karmiło się samo. Inna była ustawiana na specjalnym stojaku, który umieszczano na piersi niemowlęcia”.

Niemowlęta Nestlé wychowują się same (można to też przetłumaczyć bardziej dosłownie „hodują się samotnie”)

Szczęśliwa chwila

 

Pełne życia, pełne zdrowia prawdziwe Niemowlę Nestlé Mleko zagęszczone słodzone – mąka z mlekiem

„Wielu pediatrów zalecało karmienie piersią i niektórym nie odpowiadały coraz bliższe związki ich profesji z produkcją odżywek. Filadelfijskie Towarzystwo Medyczne stwierdziło, że reklama w czasopismach medycznych sugeruje ‚poparcie członków Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego’ dla reklamowanych produktów i podważa sens wysiłków tych lekarzy, którzy próbowali uświadomić ludzi, że ‚dzieci nie można karmić przy użyciu masowo produkowanych pokarmów'”.

Gabrielle Palmer, „Polityka karmienia piersią”*

 

* dotyczy wszystkich cytatów

 

Blog rodzicielstworadosci.com nie ma poprawiać humoru, ma skłonić do refleksji. Opierając się na badaniach naukowych i doświadczeniach własnych może wskazać Ci alternatywną drogę do szczęścia…

 

Może zainteresuje Cię też:

Handelek organami czyli nielegalne mleko i komórki macierzyste

Obrazkowa historia porodów

Jak nosiły nasze babki i sąsiadki czyli sztuka noszenia w obrazach i zdjęciach

Cięcie dla cesarzy czyli zdumiewająca historia cesarki cz.I

Kiedy czas odstawić dziecko od piersi? [LLL]

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmailby feather