Tags

, , , ,

„Odpowiedział jej Elkana, mąż jej: «Czyń, co ci się wydaje słuszne. Pozostań, dopóki go nie odstawisz od piersi. Oby tylko Pan ziścił swe słowo». Pozostała więc kobieta w domu i karmiła syna swojego aż do odstawienia go od piersi.”

(1 Sm 1, 23)

Źródło: Katherine A. Dettwyler, PhD Department of Anthropology Texas A & M University College Station Texas
from Breastfeeding Abstracts, August 1994, Volume 14, Number 1, pp. 3-4. [1]

W Stanach Zjednoczonych [i nie tylko!], kobiety otrzymują sprzeczne informacje o tym, kiedy całkowicie odzwyczaić dzieci od karmienia piersią. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca jeden rok, podczas gdy WHO i UNICEF zaleca co najmniej dwa lata. Wielu lekarzy uważa sześć miesięcy za „długie” karmienie piersią, a niektórzy pracownicy służby zdrowia kwestionują motywy kobiet, karmiących dłużej niż rok. Z kolei kobiety mogą ukrywać, przed profesjonalistami, fakt, że wciąż karmią starsze dziecko, aby uniknąć dezaprobaty opieki zdrowotnej lub członków rodziny. Z badań antropologicznych wiemy, że w wielu kulturach nie-zachodnich dzieci są regularnie karmione przez trzy do czterech lat. Czy to ich matki są ekscentryczne czy może my? Możemy spojrzeć na inne zwierzęta, aby ustalić, jaki byłby naturalny wiek odstawienia od piersi dziecka, jeśli nie zostałby zmodyfikowany przez przekonania kulturowe…

Podobnie jak wszystkie ssaki, ludzie mają gruczoły sutkowe, które działają, aby wykarmić potomstwo. Wśród ssaków ludzie są członkami naczelnych i mają podstawowy zakodowany wzór karmienia piersią i odstawienie od niej, który został uformowany przez ponad 65 mln lat naturalnej selekcji, aby zapewnić najlepszy możliwy wskaźnik przeżycia potomstwa. Ten podstawowy wzór opiera się głównie na genetyce. Ponadto, wiele zmiennych w życiu innych naczelnych, wiąże się ściśle z wiekiem odstawienia od piersi. Co te zmienne sugerują na temat naturalnego wieku odstawienia u ludzi?

 

 

 • Odstawienie związane z potrojeniem lub czterokrotnym powiększeniem wagi urodzeniowej. Pomysł, że ssaki odstawiają młode od piersi, gdy te potroją swoją wagę urodzeniową jest szeroko opisany w literaturze, dotyczącej karmienia piersią (Lawrence 1989). Ta zasada odnosi się do małych ssaków, jednak do większych już nie. Nowsze badania przyjrzały się wiekowi i wzrostowi odstawianych młodych wśród dużych ssaków, w tym naczelnych. Badania te wykazały, że odstawienie od piersi następuje kilka miesięcy po osiągnięciu przez młode czterokrotności wagi urodzeniowej, a nie po jej potrojeniu. (Lee, Majluf i Gordon 1991). Kiedy amerykańskie niemowlęta osiągają czterokrotność swojej wagi urodzeniowej? Dla chłopców średnia wieku wynosi około 27 miesięcy, a dla dziewczynek około 30 miesięcy.

 

 • Odstawienie związane z osiągnięciem jednej trzeciej masy dorosłego. Inne badania sugerują, że – podobnie jak inne ssaki – naczelne odstawiają potomka od piersi, gdy osiągnie on około jedną trzecią wagi dorosłego (Charnov i Berrigan 1993). Ludzie różnią się rozmiarami, uznanie tej wytycznej oznaczałoby 4 do 7 lat karmienia piersią, i chłopców karmionych dłużej, niż dziewczynki oraz dłuższym karmieniem w większych [pod względem wagi i wzrostu] populacjach.

 

 • Odstawieniu związane z rozmiarami ciała dorosłego. Harvey i Clutton-Brock (1985) opublikował badanie zmiennych w życiu naczelnych, w tym sposób obliczania wieku odstawienia na podstawie masy ciała kobiet dorosłych. Równanie dla ludzi przewiduje wiek odstawienia między 2,8 i 3,7 lat, w zależności od przeciętnej wagi ciała dorosłej kobiety, wśród większych populacji karmienie trwałoby dłużej.

 

 • Odstawienie związane z długością ciąży. Często podaje się w literaturze, że wśród ogółu ssaków wiek odstawienia jest w przybliżeniu taki sam, jak długość ciąży (Lawrence 1989). Według tego kryterium, odstawienia od piersi wśród ludzi można by się spodziewać po zaledwie dziewięciu miesiącach. Jednak ta korelacja zależy w dużym stopniu od wielkości dorosłego zwierzęcia. Dla wielu małych naczelnych czas trwania karmienia piersią jest krótszy od długości ciąży. Wśród dużych gatunków naczelnych okres karmienia piersią znacznie przekracza średnią długość ciąży. Dla najbliższych krewnych człowieka: szympansa i goryla, czas karmienia piersią jest ponad sześć razy dłuższy od trwania ciąży. Ludzie są jednymi z największych naczelnych i dzielą ponad 98 procent materiału genetycznego z szympansami i gorylami. Na podstawie tych porównań, naturalny dla człowieka wiek odstawienia od piersi byłby co najmniej sześciokrotnie dłuższy od trwania ciąży lub, inaczej, 4,5 roku.

 

 • Odstawienie związane z pojawieniem się zębów stałych. Według badań Smitha (1991) wiele naczelnych odzwyczaja potomstwo od ssania piersi, gdy wyrzynają im się pierwsze, stałe zęby trzonowe. U współczesnych ludzi następuje to  z reguły między 5,5, a 6 rokiem życia. Ciekawostką, o której warto pamiętać, jest fakt, że pełną dojrzałość immunologiczną ludzie uzyskują również około 6. roku życia, co sugeruje, że podczas naszej niedawnej, ewolucyjnej przeszłości aktywne przeciwciała z mleka matki były dostępne dla dziecka do osiągnięcia tego wieku (Fredrickson).

Nasza ewolucyjna przeszłości wyprodukowała organizm, który opiera się na karmieniu piersią, to ono zapewnia mu najlepsze warunki do rozwoju fizycznego, poznawczego i emocjonalnego. Wszystkie dane wskazują na to, że ludzkie dzieci są zaprojektowane tak, aby otrzymywać wszystkie korzyści płynące z mlekiem matki i karmienia piersią do ukończenia minimum dwóch i pół roku i widocznej górnej granicy około 7 lat. [Później odruch ssania zanika i karmienie i tak nie byłoby możliwe]. Dobór naturalny faworyzował te silne niemowlęta, z genetycznie zakodowanym planem oczekiwania bycia karmionym piersią przez kilka lat po urodzeniu. Wiele współczesnych społeczeństw jest w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe dziecka, w wieku trzech lub czterech lat, czerpiąc ze zmodyfikowanej żywności dla dorosłych. Uprzemysłowione społeczeństwa zachodnie mogą zrekompensować niektóre (ale nie wszystkie) z immunologicznych korzyści, płynących z karmienia piersią, za pomocą antybiotyków, szczepionek i poprawy warunków sanitarnych. Jednak potrzeby fizyczne, poznawcze i emocjonalne  małego dziecka pozostają takie same. Pracownicy służby zdrowia, rodzice i opinia publiczna powinni mieć świadomość, że karmienie od trzech do siedmiu lat jest uzasadnione i właściwe dla ludzi, jakkolwiek dziwne ne wydawałoby się Amerykanom karmienie niemowlęcia* i starszego dziecka.

*angielskie słowo „toddler” – dziecko między 1,  3 rokiem życia

Bibliografia:

 • Charnov, E. L. and D. Berrigan. Why do female primates have such long lifespans and so few babies? or Life in the slow lane. Evol Anthropol 1993; 1:191-94.
 • Fredrickson, D. University of Kansas, personal communication.
 • Harvey, P. H. and T. H. Clutton-Brock. Life history variation in primates. Evolution 1985; 39:559-81.
 • Lawrence, R. A. Breastfeeding: A Guide for the Medical Profession, 3rd edition. St. Louis: Mosby, 1989.
 • Lee, P C., P. Majluf, and I. J. Gordon. Growth, weaning and maternal investment from a comparative perspective. J Zool Lond 1991; 225:99-114
 • Smith, B. H. Age of weaning approximates age of emergence of the first permanent molar in nonhuman primates, abstracted. Phys Anthropol Suppl 1991; 12:163-64.
 •  

  Blog rodzicielstworadosci.com nie jest kolejnym blogiem parentingowym, zawierającym tylko miłe wszystkim informacje. Przeciwnie, opierając się na badaniach naukowych i własnym doświadczeniu, często piszę o czymś, o czym wolałbyś nie wiedzieć … To od Ciebie zależy co z tą wiedzą zrobisz!

   

  Może zainteresuję Cię też:

  8 wskazówek dotyczących karmienia piersią (LLL)

  Zanim pozwolisz pobrać krew pępowinową

  Handelek organami czyli nielegalne mleko i komórki macierzyste

  Jak się przygotować czyli poród domowy w pigułce cz.I

  Co ma wspólnego krew pępowinowa z anemią?

  Jak uchronić dziecko przed więzieniem? Czyli edukacja domowa, wolna szkoła i unschooling

  Czy rodzimy się egoistami? Czyli jak zepsuć dziecko cz. I

  Jak wyczytać osobowość z budowy ciała czyli rzecz o „morfach”

   

  Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmailby feather